dse
08 فروردین 1402 - 12:49

تداوم نارضایتی شهروندان سنندجی از افزایش کرایه تاکسی‌/ نایب‌رئیس شورا وعده خلاف می‌دهد!

نارضایتی شهروندان سنندجی از افزایش کرایه تاکسی‌ در حالی تداوم داشته که مسئولان رفع این دغدغه مردمی را به امروز و فردا موکول می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، طی یک هفته اخیر شهروندان سنندجی در تماس با خبرنگار این رسانه از افزایش نرخ کرایه تاکسی در این شرایط اقتصادی گلایه‌هایی مطرح کردند. چهارم فرودین ماه جاری در گزارشی به این موضوع پرداختیم که نایب رئیس شورای شهر از اصلاح نرخ‌ها بعد از تعطیلات هفته اول فرودین ماه خبر دادند که اکنون مجدد دغدغه هم‌شهریان را پیگیری کردیم تا ببینیم نتایج به کجا رسیده است.

در حالی که شمار زیادی از شهروندان سنندجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از افزایش نرخ‌ها و کرایه‌های نامتعارف تاکسی در برخی مسیرهای این شهر گله دارند و می‌گویند مسئولان باید رفع مشکلات مردم را که مهم‌ترین وظیفه و مسئولیت مدیریتی آنان است به طور جد به آن اهمیت بدهند و در این شرایط اقتصادی وضعیت زندگی ما را ببینند؛ رانندگان تاکسی نیز از افزایش و چندنرخی بودن قیمت قطعات و روغن و دستمزد تعمیرات خودرو علی‌رغم بالا بودن نرخ تورم انتقاد داشته و از اینکه دخل و خرجشان با هم همخوانی ندارد، معترض‌اند.

اکنون کمترین نرخ کرایه تاکسی مربوط به مسیرهای میدان آزادی به سمت میدان گاز، میدان ظفریه، مبارک آباد، انتهای شریف‌آباد، انتهای غفور، مسیر میدان انقلاب به میدان سهروردی، 17 شهریور، کارآموزی، میدان نبوت، لشکر، حاجی آباد، کانی کوزله و سایر مسیرها به سمت سه راه ادب، سه راه نمکی به شهرک اندیشه، میدان سهروردی به کمربندی 17 شهریور، سهروردی به چهار راه طالقانی و سه راه ادب و نبوت با نرخ 5 هزار تومان بوده و بیشترین نرخ نیز مربوط به مسیرهای میدان آزادی به دوشان، آساوله، باباریز و انقلاب و سایر مسیرها به سمت انقلاب و انتهای نایسر با 8 هزار تومان است که در این شرایط اقتصادی در کنار سایر هزینه‌های زندگی، فشار مضاعفی بر دوش خانواده‌ها می‌آورد.

سیف‌الله رضائی، نایب‌رئیس شورای شهر سنندج که چهارم فرودین ماه جاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ژست یک منتقد به افزایش نرخ‌ کرایه تاکسی را به خود گرفته بود و از ورود شورای شهر به این دغدغه مردمی و وعده اصلاح نرخ‌‌ها در فرمانداری بعد از تعطیلات هفته اول فرودین ماه را داد، اکنون بررسی این موضوع را به بعد از سیزده‌بدر موکول کرده و این در حالی‌ست که معاون عمرانی فرمانداری سنندج این ادعاها و وعده‌ها را تکذیب کرده و می‌گوید که قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد!

در همین زمینه، منصور مولانائی معاون عمرانی فرمانداری سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به این سؤال که دلیل افزایش نرخ کرایه تاکسی در شهر در این شرایط اقتصادی چه بوده و آیا اصلاح نرخ کرایه تاکسی طبق گفته عضو شورای شهر سنندج صحت دارد؟ اظهار داشت: رانندگان تاکسی قبل از عید خواستار افزایش نرخ‌ها و به همین خاطر در میدان آزادی سنندج نیز تحسن کردند، متأسفانه در طول چندین سال اخیر بیش از حد کرایه‌ها را افزایش داده‌ و هر بار با شلوغی و این تحسن‌ها حرف خود را به کرسی می‌نشانند!

وی گفت: اگر چه افزایش نرخ هزینه‌های خودرو را قبول داشته و رانندگان تاکسی را نیز جزو خودمان و به عنوان یک شهروند دانسته اما سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج باید روی نرخ‌ها نظارت داشته باشد و اجازه ندهد نرخ‌ها خودسرانه افزایش یابد، رانندگان تاکسی و این سازمان هر بار نرخی پیشنهاد داده و در طول این مدت بی‌نظمی‌هایی به وجود آمد و رانندگان بیشتر از نرخ‌ها از مردم کرایه می‌گرفتند.

معاون عمرانی فرمانداری سنندج خاطرشنان کرد: بنده در بهمن ماه سال گذشته به دلیل گرفتن کرایه تاکسی بیشتر از نرخ مصوب از مردم توسط رانندگان به سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری و شورای شهر سنندج تذکراتی داده و خواستار تعیین تکلیف و تصویب نرخ مصوب قانونی و ابلاغ از ابتدای سال 1402 شدم تا هر کسی به دلخواه خود از مردم پول نگیرد.

وی بیان کرد: طبق قانون ماده 80 شوراها بند 26، تعیین و تصویب نرخ ارئه خدمات حمل و نقل عمومی بر عهده شورای شهر بوده اما شورای شهر که در سنندج خود نرخ‌ها را تعیین نمی‌کند بلکه نرخ‌ها از سوی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج به آنان داده شده که پس از تصویب به فرمانداری ارجاع دادند.

مولانائی افزود: از لحاظ قانون فرمانداری نیز باید نسبت به این نرخ‌ها ایراد قانونی بگیرد که انصافاً نرخ‌های جدید مصوب شده، ایراد قانونی نداشت اما در واقع به ضرر مردم بود و فراتر از وظایف خود به این مصوبه ایراد گرفته، چراکه عدالت رعایت نشده و در تعیین نرخ‌ها، تنها جنبه رانندگان تاکسی در نظر گرفته شده است.

وی اذعان کرد: در نرخ‌ها جدید، وضعیت فردی که در ناحیه منفصل شهری نایسر کارگر و برای نان شب محتاج و سه فرزند دارد و در طول روز هزینه‌های زیادی بابت پرداخت کرایه تاکسی تقبل شده، در نظر گرفته نشده است، اینکه فلان مسئول عرضه فراهم کردن امکانات لازم برای آموزش درسی در آن منطقه را نداشته و سیستم حمل و نقل جالبی را نیز نداریم، مقصر آن خانواده فقیر نیست که هزینه‌ای به آن تحمیل شده که خراج از توانش است.

معاون عمرانی فرمانداری سنندج با تأکید بر اینکه در تعیین نرخ‌های تاکسی بایستی شرایط رانندگان تاکسی و مردم با هم دیده می‌شد نه اینکه به خاطر گرانی، هزینه‌ها را تنها به مردم تحمیل کنیم تصریح کرد: سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج باید هزینه رانندگان تاکسی را مدیریت کند و با رایزنی با مجموعه‌های مختلف "روغن، لاستیک و قطعات خودرو را با تخفیف و قیمت مناسب‌تر" به آنان ارائه بدهد و این‌گونه از زحمت‌کشان این عرصه حمایت کنند.

وی با بیان اینکه اصلاح نرخ‌‌های فعلی تاکسی در اختیارات فرمانداری نیست بلکه باید سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری تغییر و شورای شهر سنندج تصویب کند، افزود: نرخ‌های اعلام شده 5 هزار و 8 هزار تومان برای مسیرهای مختلف سطح شهر نیز، بیشتر از 20 درصد کاهش یافته وگرنه بر اساس مصوبه سازمان حمل و نقل و شورا بایستی بیشتر از اینها می‌بود که فرمانداری موافقت نکرد. برای مسیری همچون نایسر 10 هزار تومان در نظر گرفته بودند که با شر و دعوا مقداری تعدیل کردیم!

معاون عمرانی فرمانداری سنندج مدعی شد: علی‌رغم مخالفت صریح با این مصوبه افزایش نرخ کرایه، رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج موافق و گفته که همه مسئولیت‌ها را خود بر عهده می‌گیرم، راهنمایی و رانندگی نیز از آنان حمایت کرد.

مولانائی در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات نایب رئیس شورای شهر سنندج درباره اصلاح‌ نرخ‌ها صحت دارد؟ توضیح داد: خیر، اصلاً قرار نیست نرخ‌ها تغییر کند چراکه در اختیارات ما نیست اما اگر چنانچه سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری سنندج بخواهد این نرخ‌ها را کاهش دهد، بلافاصه موافقت خواهیم کرد چراکه فرمانداری نقشی در افزایش نرخ‌ها نداشته است.

و اما؛ نایب رئیس شورای شهر سنندج در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که با توجه به اینکه تعطیلات به اتمام رسید و با گذشت چندین روز خبری از اصلاحیه و اعلام نرخ‌های جدید نشد، نتیجه تصمیمات و پیگیری‌ها به کجا رسید؟ اظهار کرد: شورای شهر سنندج تا چهاردهم این ماه سر کار نمی‌روند، اصلاح نرخ‌های جدید تاکسی طی مکاتبه‌ای از سوی شهرداری به شورای شهر ارجاع داده شده که بعد از سیزده‌بدر مجدداً بررسی می‌شود.

سیف‌الله رضائی افزود: روزهای آخر اسفندماه با حضور معاون عمرانی فرمانداری و اعضای دیگر شورای شهر سنندج نشستی در رابطه با اصلاح نرخ کرایه تاکسی در دفتر شورا برگزار شد و شهرداری نیز پیشنهاد خود درباره نرخ‌های جدید را به ما ارائه داده که چهاردهم این ماه بررسی و نتایج و جزئیات تصمیمات در اختیار خبرنگار تسنیم قرار داده می‌شود.

به گزارش تسنیم؛ افزایش نرخ کرایه تاکسی در این شرایط اقتصادی در حالی دامنگیر مردم سنندج شده و فشار مضاعفی را بر آنان وارد کرده است که اگر مجموع هزینه‌های ماهانه را حساب کنید، از پسِ عموم خانواده‌ها بر نمی‌آید. اکنون به عنوان مثال اگر یک خانواده چهار نفره ساکن "نایسر" که عموم آنان از قشر ضعیت جامعه، مستأجر و سرپرست خانوار آنان کارگر هستند، روزانه یک بار مسیر رفت و برگشت از نایسر تا میدان انقلاب سنندج و بالعکس از تاکسی استفاده کنند و بقیه مسیرها را با پای پیاده طی کنند، باید 64 هزار تومان پول پرداخت کنند که در طول ماه با احتساب 26 روز به جز روزهای جمعه، یک میلیون و 664 هزار تومان می‌شود.

باید منتظر ماند و دید که شورای شهر در تصمیمات جدید تعیین کرایه تاکسی، چقدر از قیمت‌ها را کاهش داده و آیا شرایط مردم را در نظر می‌گیرد یا خیر که خبرنگار تسنیم به موقع به این موضوع خواهد پرداخت.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1114051