dse
08 فروردین 1402 - 15:43

۹۰ پرونده قصاص در خوزستان منتهی به صلح و سازش شد

اهواز- رئیس کل دادگستری خوزستان از صلح و سازش ۹۰ پرونده قصاص نفس در این استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دهقانی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه ضمن دیدار با رئیس توسعه حل اختلاف خوزستان بیان کرد: شورای حل اختلاف پل ارتباطی فرهنگی میان دستگاه قضائی و مردم برای استفاده از برخی آداب و رسوم خودجوش و پسندیده در حل اختلاف و دعاوی است.

وی افزود: کارکنان این شورا باید آداب و رسوم مردم را بشناسند و به عادات و عرف آن‌ها آشنایی داشته باشند تا بتوانند هنگام بروز یک اختلاف میان آنان سازش و آشتی برقرار کنند.

دهقانی گفت: شورای حل اختلاف با ایجاد سازش میان طرفین دعوا، هم موجب پیشگیری از وقوع اختلافات و دعاوی بیشتر می‌شود که طبیعتاً کاهش پرونده‌های قضائی را نیز به دنبال دارد و هم نوعی شرمساری اجتماعی برای فرد بزهکار ایجاد می‌کند تا در آینده دچار لغزش و اشتباه مشابه نشود.

رئیس دادگستری خوزستان ادامه داد: وجود اعضای شورای حل اختلاف و همیاران صلح موجب می‌شود که خشونت کمتر گسترش یافته و امکان همزیستی مسالمت‌آمیز برای ساکنان یک منطقه فراهم شود که این تلاش‌ها به ویژه از سوی اعضای ستاد صبر و همیاران صلح جای تقدیر دارد.

دهقانی از مصالحه در ۹۰ پرونده قصاص نفس در خوزستان در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: این عدد نسبت به آمار مشابه سال قبل ۴۵ درصد رشد داشته و رقمی معادل ۱۳ درصد از آمار مصالحه کل کشور بوده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1114285